top of page

המסלול להנהגת קיימות מעשית

PERMACULTURE DESIGN COURSE

לימודי פרמקלצ'ר מ-א' עד ת'

בתכנית לומדים לתכנן, להקים ולתחזק מערכת אקולוגית בריאה ובת-קיימא, אם לטובת עיסוק בתחום, בתכנון או בגינון, או אם לטובת שימוש אישי - נופי, תזונתי. התכנית מתאימה למי שמרגיש קריאה וחיבור לאקולוגיה, לשלום עם הטבע סביבנו. עבור חלק מן המשתתפים זו העשרה, ועבור חלק זו דרך חיים ותחילת/שינוי של מסלול מקצועי - אנחנו מחוייבים הן לגימור ולרמה המקצועית עבור מי שהגיע לשם כך, והן להכנסת האורחים והנגשה של עולם התוכן. מוזמנים לצפות בסרטונים ולעיין בפרטים, לראות באיזו מידה הדברים פוגשים אתכם.

לשאלות: 058-6719888 (יולי)

מה זה פרמקלצ׳ר ?

חיקוי דפוסים טבעיים, השתלבות עימם והפחתת תשומות. במסגרת עולם התוכן של פרמקלצ׳ר לומדים בדר״כ תכנון, יישום ותחזוקה של מערכות חזקות, יציבות, בריאות ובנות-קיימא. במקור המונח פרמקלצ'ר הוא הלחם-בסיסים של 'חקלאות בת-קיימא' (Permanent + Agriculture) ומגיע מעולם התוכן הסביבתי כך שבבסיס השיח הוא על מערכות אקולוגיות, ולאחרונה משתמשים באותם עקרונות גם עבור מערכות חברתיות וכלכליות כך שהמונח היום מתייחס לתרבות בת-קיימא (Permanent + Culture), ככלל.

על אף שאת התולדה של פרמקלצ׳ר, כמו התולדה של זרמים רבים דומים, ניתן לייחס לכאב ומתן מענה כלשהו למשבר האקלים, לתרבות הצריכה, לחקלאות המודרנית ולמצב מערכת המזון והבריאות - פרמקלצ׳ר ביום-יום לא עוסקת בחיפוש אשמים וגם לא בנבואות זעם, אלא באומנות האפשר, בתושיה וחיוניות, ביצירת ערך.

מה הקורס נותן לי ?

מלוא הידע הדרוש, בנקודת הפתיחה, לתכנן, להקים ולתחזק גינה/בוסתן/יער מאכל

מרווח נשימה. מפגש שבועי שעוסק ב-wellbeing שלך כחלק אינהרנטי מה-wellbeing של שאר העולם

חשיפה עשירה ורחבה לגישות ופרקטיקות מעולם הקיימות

התנסות מעשית מדי שיעור, הזדמנות 'ללכלך את הידיים' וללמוד דרך הגוף את מה שלא יכול לעבור דרך הראש

קבוצה חברתית לליווי חווית הלמידה ולפוטנציאל המשך עשייה משותפת

מי שעומד בדרישות - תעודת מתכנן/ת פרמקלצ'ר מוסמך/ת (PDC), אם לצרכי מקצוע ואם לצרכים פרטיים

איך לבחור קורס פרמקלצ'ר שמתאים לי


יש כמה קורסי פרמקלצ'ר בארץ, לפחות 4 מהם כוללים גם הסמכת PDC, והכי טוב זה קודם כל להיות מודע אליהם. הנה הם מופיעים כאן בראשי פרקים, עם קישורים לפירוט נוסף. כל קורס כולל את נושאי הליבה, את מינימום 72 שעות הלימוד של סילבוס הפרמקלצ'ר הבינלאומי, ורוב הקורסים מוסיפים מעבר לכך הרחבה ו/או העמקה לפי אופי הקורס וגישת המנחים.

שאל/י את עצמך האם הכיוון שלך ומשאבי הזמן שלך מתאימים לקורס 'דחוס': אינטנסיבי וקצר, או קורס 'איטי', פרוס שנתית. קורס דחוס יכלול בדר"כ לינה ומגורים במקום הלמידה ולכן יתאים יותר למי שיש לו חודש לעצור את שגרת החיים שלו ולהתמסר לגמריי לחוויה, שהיא גם חוויה חברתית עצימה יחסית. קורס פרוס דומה יותר ללימודים קונבנציונאליים מבחינת המסגרת, ולכן מתאים יותר למי שרוצה לשלב את הלימודים עם שאר ערוצי חייו. 

זה כתוב בסוף אבל זה הכי הכי חשוב - תראו שאתם מתחברים למנחי הקורס ומסכימים ללמוד איתם. חפשו ניצוץ של חיבור והשראה.

מה מאפיין את הקורס אצלנו

 

למעלה מ-10 מנחים אורחים, מומחי תוכן שהיתה לנו הזכות ללקט משנה לשנה את הטובים ביותר ולהקפיד על רף גבוה לא רק של ידע וניסיון אלא של הדרכה והנגשה ברמה שתצדיק את המפגש האנושי על-פני הרצאה בזום

3 ביקורים בחוות ומודלים נוספים מלבד היער, ועוד 3 מפגשי בחצרות המשתתפים לטובת תרגול תכנון בסביבות מגוונות

 

בחלוף המחזורים הכנסנו נושאים של כלכלה ומדיניות סביבה - נושאים שמבחינתנו הם גם עבור פרמקלצ׳ר ככלל אבל בעיקר גם נחוצים ליזם החברתי-סביבתי בתחילת/אמצע דרכו, מתוך הנחה שלפחות חלקכם נמצאים על הנתיב הזה ושיש לנו משימה לסייע שם

 

אין אצלנו זום, גם אם יש קורונה ופלישות חייזרים, וגם מצגות הן במינימום ההכרחי, ולא בשביל טקסט. הדגש הוא על המפגש האנושי, החוויה וההתנסות המעשית

 

יש פה יער מאכל מתוחזק ופורה, ולאחרונה חלקת אגרופורסטרי ראשונה מסוגה בארץ. אנחנו חיים את מה שאנחנו מלמדים, עושה טוב על הלב לבוא לבקר אחת לשבועיים לראות איך הכל צומח ושולח שורשים, ומשתנה לאורך עונות השנה

 

זה המון חומר - יכול להרגיש לפעמים כמו תפריט טעימות. פותחים שער לעולם תוכן מסוים ותוך כמה שעות כבר צריך לסגור ולעבור לעולם התוכן הבא. זה החיסרון והיתרון - לא לכולם זה מתאים: אנחנו נותנים את השער ואת הכלים, אבל ההעמקה היא בצד שלכם, בסוג וכמות התחומים שאתם יכולים להרשות לעצמכם להעמיק בהם מבחינת משאבי הזמן ותשומת הלב שדורשת העמקה (בעיקר דרושה התנסות עצמית, ושוב, ושוב. ואת זה אנחנו לא יכולים לעשות עבורכם)

 

למרות כל הבחוץ, ובעצם יחד עם כל הבחוץ, יש מרחב לימודים סגור נח ונעים שהוא בפני עצמו אחת מהאבנים השואבות של המקום

 

פרופורציה - מתאים לאנשים שבא להם לא רק ללמוד אלא גם להנות, לצחוק, לעשות לעצמם טוב

 

פרגמטיות - לצד הקייל אנחנו שותים קפה. הפרמקלצ'ר כאן מדבר את השפה של אורח החיים המודרני, לא מתוך פשרה אלא מתוך הכרה חיובית בערך של אלו. השיקול הסביבתי הוא רק אחד מהשיקולים ולא חזות הכל

 

גישה פרואקטיבית, של אחריות אישית

 

׳כיתה הפוכה׳ ואתר תלמידים מסודר בו נמצא כל החומר, נגיש גם לאחר סיום הקורס

 • על התכנית
  התכנית מזמינה למסע היכרות מעמיק, חיבור, הקשבה, השראה ולמידה של הגוף ושל תנועה. מעניקה כלים לפיתוח ושכלול תנועה זורמת, בת-קיימא ועשירה, באילתור כמו גם בלמידה של רצפים תנועתיים המפתחים את יכולתנו לרקוד תוך הרחבת טווח הפתרונות והנתיבים הזמינים לנו לביטוי ותקשורת פיזיים. התכנית מיועדת לכל מי שחשק/ה נפשו/ה לרקוד. יושם דגש על הדרך בה אנו לומדים/ות וניגשים/ות לגופינו מתוך אמונה שהשוני כמו גם הדמיון ביננו יכולים ליצור עושר ואינטיליגנציה אישית וקבוצתית, ושניתן להתקדם ולהתפתח מתוך חדווה, סקרנות ובריאות. שהריקוד הוא מתנה מולדת החיה ופועמת בכולנו ומבקשת להתחולל.
 • Body-Mind Centering®
  שיטה המעמיקה את הקשר וההקשבה אל גופנו ואל הריקוד באמצעות כלים של אנטומיה, פיזיולוגיה חווייתית ותנועה התפתחותית. נתנסה בשיטה דרך מגע, אלתור בתנועה, קול, למידה משותפת, עבודה סומטית ודמיון.
 • Axis Syllabus
  מאגר מידע לאפשרויות ועקרונות ללמידת הפוטנציאל של הגוף האנושי. בשיעורים נשכלל את הביצוע של עבודת רצפה, מעבר בין גבהים וזרימה במרחב דרך חקירה, אלתור, ולמידה של אנטומיה ומוטיבים תנועתיים.
 • מחול עכשווי
  תמהיל של כל סגנונות המחול לסגנון אחד אורגני. העיסוק בו מפגיש עם עקרונות תנועתיים רבים ומשכלל את יכולות הגוף. השיעורים ישלבו בין אימון פיזי וחקירה פונקציונלית של הגוף על מנת לפתח את היכולת הגופנית ומתוכן לייצר ריקוד.
 • קונטקט אימפרוביזציה
  ריקוד הנובע מתוך אלתור במגע וכולל חקירה של משקל הגוף ביחס לגופים אחרים בשטף התנועה והמפגש. נפתח את הגוף ביכולות לתת ולשאת משקל, שימוש במומנטום וברצפה, נפילות וגם אמון, תקשורת, זרימה והובלה.
 • תנועה אותנטית
  תרגול המתמקד בחוויה ונוכחות דרך תרגילים תנועתיים. בתנועה חופשית וזורמת נתבונן בתחושות הפיזיות והפנימיות שלנו, וגם במבנים הנפשיים, המנטליים והרגשיים שלנו. תרגול מדיטטיבי זה מאפשר לנו לחזק את הנוכחות וההקשבה שלנו בזמן שאנו נעים או מתבוננים בתנועה.
 • הבעה ואלתור
  אלתור הוא ארגז כלים ליצירה ולחקירה של תהליכים פנימיים הבאים בתקשורת עם הסביבה באופן דינמי. דרך תרגול של נוכחות והקשבה נאפשר ביטוי אותנטי של מה שחבוי בנו, וגם נלמד להגיב, לבחור ולייצר תנועה ושינוי.
 • מובילות התכנית
  איילת יקותיאל רקדנית, יוצרת ומורה לתנועה. מלמדת - Somatic Movement Educator בשיטת ®Body Mind Centering (פיזיולוגיה חוויתית, אמבריולוגיה ותנועה התפתחותית), ו- Axis Syllabus. עבדה כרקדנית יוצרת עם ועבור להקות ויוצרים בישראל ואירופה, חברה בקולקטיב ׳אוגוסטין׳ וכן יוצרת ומורה עצמאית המלמדת ומופיעה ברחבי העולם. בוגרת SEAD - האקדמיה למחול עכשווי בזלצבורג, אוסטריה, ותכנית ״כלים״- גוף לעבודה כוראוגרפית, בת-ים. ניצן לדרמן מורה למחול עכשווי, אימפרוביזציה, אנטומיה יישומית ומחקר תנועתי. אסיסטנטית בתכנית SomaticBODY Training מאת כריסטין קול (ארה״ב). מורה מוסמכת לאקסיס סילבוס - International Research Meshwork . בוגרת SEAD - האקדמיה למחול אקספרימנטלי בזלצבורג (2012), ולומדת תואר שני במדעי המחול באוניברסיטת ברן, שוויץ. אור אבישי רקדנית יוצרת ומנחה מרחבי תנועה. מאמינה בהתמסרות לתרגולי גוף כדרך להתפתחות אישית ורוחנית. למדה ומפתחת עקרונות מתוך טכניקות שונות כמו רליס, Fly Low, תנועה אותנטית, קונטקט ואימפרוביזציה. תואר ראשון במחול עכשווי באמסטרדם (MTD department of dance, Thetheatreschool). משתפת פעולה עם יוצרים שונים כמו בוריס שרמץ (צרפת), שרונה פלורסהיים, מורן יצחקי אברג׳ל, סיגל ברגמן, קנזו קוסודה (יפן), דונלד בירד (ארה"ב), תמי לבוביץ׳, קולקטיב אוגוסטין ועוד. מנחה במסגרות 'פינה', 'נענע', 'הקבוצה', 'תוך כדי תנועה' ועוד.
 • מתי
  * 30 מפגשים שבועיים בימי ראשון, שעות 09:00-13:30, מנובמבר ועד יוני * התכנית מהווה 160 ש״ל * מפגש ראשון: 03.11.24. מפגש סיום: 08.06.25 * חופש: פסח (13.04.24), שבועות (01.06.25)
 • מבנה המפגשים
  * בכל מפגש יהיו 2 שיעורים של שעתיים (והפסקה ביניהם). * לאורך השנה נעסוק באופן תהליכי בפיתוח דפוסי תנועה, כאשר כל מנחה (איילת, ניצן ואור) תנחה שליש ממהלך השנה ותביא מן הטכניקות ותחומי ההתמחות שלה.
 • עלויות
  עלות התכנית - 6,900 הרשמה מוקדמת, עד לתאריך 18.07.24: 6,400
 • מדיניות הרשמה וביטולים
  להשלמת ההרשמה והבטחת מקומכם בתכנית יש להסדיר תשלום (ניתן לחלק לעד 10 תשלומים) מדיניות ביטולים (בהתאם לחוק להגנת הצרכן): * ביטול תוך 14 ימי עסקים מביצוע ההרשמה (כל עוד נותרו למעלה משבועיים למועד לפתיחת הקורס) ייחשב כביטול עסקה וכרוך בדמי ביטול של 100 ש"ח בלבד. * בביטול לאחר 14 ימים מהרישום ועד שבועיים ממועד פתיחת הקורס ייגבו דמי ביטול של 10%. * בביטול במהלך השבועיים האחרונים שלפני פתיחת הקורס ייגבו דמי ביטול של 20%. * מיום פתיחת הקורס ואילך, אין החזרים. הודעת ביטול בשישי/שבת/ערב פתיחת הקורס אינה מאפשרת היערכות ונחשבת כהודעת ביטול ביום פתיחת הקורס.

לשאלות והרשמה אפשר להשאיר כאן פרטים ולחכות שנחזור אליכם (תוך יממה, או ביום החול הבא אם זה שבת/חג), או ליצור קשר ישירות: 058-6719888 (יולי)

הפרטים הגיעו אלינו, תודה, נחזור אליכם ביממה הקרובה (אלא אם זה סופ"ש ואז נחזור אליכם בתחילת השבוע)

מחזורי אוקטובר 2024
 מחזור 18 - ימי רביעי / מחזור 19 - ימי חמישי 
 17 מפגשים, אחת לשבוע 
תאריכי התחלה : 30/31.10.24

bottom of page