top of page

טֶנֶא

בר-קיימא

סיורים גסטרונומיים להיכרות עם יצרנים מקומיים להרכבת סל מגוון, טעים, תרבותי ואחראי

 עמק יזרעאל 

בהובלת מיכל בנישתי

הפרטים הגיעו אלינו, תודה, נחזור אליכם ביממה הקרובה (אלא אם זה סופ"ש ואז נחזור אליכם בתחילת השבוע)

אפשר לחכות שנחזור אליכם (תוך יממה, או ביום החול הבא אם זה שבת/חג), או ליצור קשר ישירות: 058-6719888 (יולי)

מהות
מה הטעם, תרתי משמע, בכל הגל הקולינרי של השנים האחרונות, אם אין בו כדי להיטיב את תרבות הצריכה ומערכת היחסים שלנו עם אוכל?
 
אנו צורכים תוכן קולינרי שמעורר בנו השראה (אם מתוך תשוקה והנאה או אם מתוך אחריות וקיימות), ובנקודת הזמן הזו יש בנו מספיק מומנט כדי לעשות את המאמץ החד-פעמי ולרכוש דבר-מה או לעבוד את השעות הנחוצות לעיבוד ולהכנה, והדבר מספיק לנו כדי לשוחח על-כך אי-אלו שיחות סלון לכשבועיים, אבל משחולפת התזכורת וההשראה - כך חולף המוצר הספציפי ודועך הרעיון מאחוריו. הפער אם כך הוא לאו דווקא הידע אלא ההיכרות וההרגל, ובשביל האדפטציה הזו צריך להפוך את זה לפשוט ומעוגן בשאר מערכות החיים. אלמנטים קריטיים בהכרעה על שגרת היומיום הם קירבה גיאוגרפית וקהילה - מערכות יחסים וערבות הדדית, ולכן לראשונה אנחנו יוצאים בתכנית שהיא ייעודית לאזור ספציפי (עמק יזרעאל בתור התחלה), כדי שהסיורים יהיו ברי-שיגרה, שאכן יכולים להפוך לסל הצריכה השבועי-חודשי.

התברכנו בכך שבכל אזור ישנם יותר מאופה מצוין אחד, יותר משמן זית משובח אחד, וכדי שכל אחד יימצא את הטעים, הנעים והמתאים ביותר עבורו, מעבר לסיור הספציפי וכיוון שלא נוכל לסייר אצל כולם, אנחנו עסוקים בעבודת איסוף וארגון המידע לגבי כל מוצר צריכה, כך שבסיום כל מפגש תקבלו סקירה מסודרת של כל היצרנים הרלוונטיים באזור, ובסוף התכנית תקבלו לקט איכותי, נגיש ומעודכן.

התוצר הרצוי
* חיבור בין תושבי העמק לבין יצרני העמק
* הרכבת סל הצריכה האישי/משפחתי המתאים לכל משתתפ/ת
* העמקת וחיזוק הקשרים האנושיים והכלכליים בתוך קהילת העמק
* VOTE WITH YOUR FORK - יצירת אדוות דרך בחירה במזון טוב יותר
* הגדלת ההנאה מהאוכל, טיפוח האהבה וההערכה לתהליכים


למי זה מתאים
* לבעלי מודעות גבוהה לתזונה, לבריאות ולסביבה 
* לבעלי אהבה בסיסית לקולינריה ועניין לטפח אותה ולהעמיק בה
* תושבים חדשים (פחות משנתיים) בעמק ותושבים שעתידים להצטרף לעמק
* מי שמעוניינ/ת לעשות תהליך דיוק ושינוי של סל הצריכה האישי/משפחתי שלו/ה


מתי
12 מפגשים, ימי שלישי 09:00-13:00, אחת לשבועיים
תאריך התחלה:
19.11.24


רשימת המפגשים
בכל סיור נתמקד בחומר גלם אחד ונקבל חשיפה אליו ב- 360 מעלות: זנים, טרואר, תהליך ואופן הכנה, רכיבים, תזונה, היסטוריה, sensory analisys, בישול, מקומיות. להלן המפגשים הצפויים:
מפגש 1: מבוא (ביער המאכל): היכרות ותיאום ציפיות, טרמינולוגיות ורקע תיאורטי, עבודה ראשונית על סל הצריכה
מפגשים 2-11: שמן זית, שומשום וטחינה, בשר, ירקות, פירות, גבינות, קפה, תה, יין, בירה, התססות, לחם
מפגש 12: סיכום (ביער המאכל): איסוף, סגירת תהליך העבודה האישי על סל הצריכה, קבלת חוברת היצרנים


אודות היוזמה​​
** קיימות חיובית - מתקדמים מתוך רווחת הפרט, ולא על חשבונה
לאכול טעים זה לאכול מוסרי - תנועת סלואו-פוד היתה הראשונה להצהיר שהדברים מתיישבים יחד ולא זה על חשבון זה, מתוך תחושת הבטן, תרתי משמע, מבלי שהיה להם הביסוס התיאורטי, אבל היום גם עולם התוכן הסביבתי יותר ויותר מכיר בכך שהדרך האפקטיבית להגיע לתוצאות קולקטיביות היא דרך רווחת הפרט (Baum and Gross, 2017).

מהיווסדות יער המאכל, היינו ממוקדים יותר ביער ופחות במאכל. נקודת המוצא היתה שאנו חיים בתרבות שפע קיצונית כך שהביסוס האקולוגי היה דוחק בעינינו יותר מאשר העיסוק הקולינרי. היום, לקראת סיום ׳7 השנים ללאה׳, מתאפשר לנו מתוך התשתית העמוקה באקולוגיה, להתחיל את ׳7 השנים לרחל׳ ולעסוק במזון, על כל הסיכונים הכרוכים בכך, ולעשות זאת בצורה אחראית. זה מתיישב עם כך שבוגרי קורס פרמקלצ׳ר וכן בוגרי ׳התכנית להחזרת הבריאות לציבור׳ היו יוצאים בין היתר עם השראה לשינוי סל הצריכה הקבוע שלהם אך ללא מענה כיצד - שלחנו אותם למלאכת החיפוש העצמאית, מה שלפעמים צלח יותר ולפעמים פחות. היום מתאפשר לנו להשקיע במענה הספציפי לכך, באופן כזה שהמאמץ שלנו יישא פרי גם עבור אחרים. כשפגשנו את מיכל, במקביל להשתתפות שלה בקורס פרמקלצ׳ר, היתה לה יוזמה לקורס אקו-גסטרונומיה ותשוקה לחבר בין אנשים למזון שלהם ממקום אנין, מתענג ואחראי, כפי שקרה לה בלימודים באיטליה. בחיבור החלטנו שההתאהבות הזו תהא לא כחוויה אנקדוטלית אלא מתועלת לכיוון הצרכים היומיומיים של האדם, לחבר בין הגבוה לארצי, בין החג לחול.
מיכל בנישתי: לשעבר מנהלת תחום תזונה וגסטרונומיה בשטראוס ישראל. למדה באוניברסיטה למדעי הגסטרונומיה באיטליה, שהוקמה ע״י מייסד תנועת SLOW FOOD העולמית (ממנה התפתחה תנועת ההאטה). בוגרת קורס פרמקלצ׳ר ביער.
יולי בצר: מייסדת שותפה יער המאכל וקמפוס יער, מנחה את ׳התכנית להחזרת הבריאות לציבור׳ ויחד עם ניצן בצר את קורס פרמקלצ׳ר PDC. תואר ראשון בקיימות ומדיניות ציבורית אוני׳ ב״ג, מסטרנטית בלימודי סביבה אוני׳ ת״א.

לשאלות, ראיון והרשמה:

058-6719888 (יולי)

עלויות, מדיניות הרשמה וביטולים

עלות: 2,600. הרשמה מוקדמת עד לתאריך 12.7.24: 2,300. הקבוצה מוגבלת עד 20 משתתפים

הרשמה: הסדרת התשלום מתבצעת טלפונית, לאחר שיחת תיאום ציפיות מקדימה, בטלפון 058-6719888

מדיניות ביטולים (בהתאם לחוק להגנת הצרכן):

* ביטול תוך 14 ימי עסקים מביצוע ההרשמה (כל עוד נותרו למעלה משבועיים למועד לפתיחת הקורס) ייחשב כביטול עסקה וכרוך בדמי ביטול של 100 ש"ח בלבד.

* בביטול לאחר 14 ימים מהרישום ועד שבועיים ממועד פתיחת הקורס ייגבו דמי ביטול של 10%.

* בביטול במהלך השבועיים האחרונים שלפני פתיחת הקורס ייגבו דמי ביטול של 20%.

* מיום פתיחת הקורס ואילך, אין החזרים. הודעת ביטול בשישי/שבת/ערב פתיחת הקורס אינה מאפשרת היערכות ונחשבת כהודעת ביטול ביום פתיחת הקורס.

bottom of page